راهنمای نصب نرم افزار بانک اطلاعات اسکیوال سرور 2008

Install SQL SERVER 2008 R2

مقدمه

به آموزش SQL Server 2008 خوش آمديد. در اين قسمت مي‌خواهيم روش نصب و کار با SQL Server 2008 را بررسي کنيم. سادگي استفاده از نرم افزار آموزش SQL Server 2008 و همچنين هماهنگي کامل آن با NET Platform. باعث شده تا کاربران اين پايگاه داده افزايش چشم‌گيري داشته باشند. نسخه 2008 اين پايگاه داده داراي قابليت‌هاي جديدي است که باعث شده تا SQL Server 2008 بتواند رقيب بسيار خطرناکي براي رقيب ديرينه خود يعني Oracle باشد. SQL Server 2008 داراي سرويسهاي مختلفي است که با استفاده از همه آنها مي‌توانيد يک پايگاه داده قدرتمند ايجاد کنيد. در هسته اين نرم افزار يک موتور پايگاه داده‌اي رابطه‌اي قوي وجود دارد. در اين قسمت شما مي‌توانيد داده‌هاي خود را ذخيره کنيد، تغيير دهيد و بازيابي نمائيد. SQL Server 2008 داراي سرويسهاي مختلفي است که با استفاده از همه آنها مي‌توانيد يک پايگاه داده قدرتمند ايجاد کنيد. در هسته اين نرم افزار يک موتور پايگاه داده‌اي رابطه‌اي قوي وجود دارد. در اين قسمت شما مي‌توانيد داده‌هاي خود را ذخيره کنيد، تغيير دهيد و بازيابي نمائيد.

نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری آسمان ، این امکان را فراهم کرده است تا شما بتوانید از طریق نرم افزار آسمان تلگرام خود را مدیریت کنید و برای مشتریان خود پیام های مختلف ارسال نمایید. قابل توجه است که ارسال متن ، تصویر و فایل در این برنامه وجود دارد.

آموزش قدم به قدم

ابتدا فایل ستاب نرم افزار اسکیوال سرور را اجرا می کنید ، در قسمت Planning قرار داریم . در این قسمت می توانید حداقل سخت افزار و نرم افزار مورد نیاز ، بررسی مشخصات سیستم و ... را مشاهده کنید

براي نصب روي گزينه Installation کليک کنيد.

با استفاده از گزينه اول يک نسخه جديد از SQL Server نصب مي‌گردد يا مي‌توانيد مشخصات SQL Server نصب شده را تغيير دهيد. روي اين گزينه کليک کنيد.

در اين قسمت حداقل نيازهاي سخت‌افزاري و نرم‌افزاري سيستم شما بررسي مي‌شود. در صورتي که حداقل‌هاي لازم را نداشته باشيد برنامه نصب متوقف شده و ادامه پيدا نمي‌کند. روي دکمه OK کليک کنيد.

اکنون شما بايد شماره سريال نرم افزار SQL Server 2008 خريداري شده از شرکت Microsoft را وارد نمائيد. در صورتي که از نسخه کرک شده اين نرم افزار استفاده کنيد بصورت خودکار اين قسمت پر شده است. روي دکمه Next کليک کنيد.

در اين صفحه قوانين استفاده از اين نرم افزار را خوانده و با کليک بر روي گزينه I Accept the license terms اعلام ميکنيم که اين قوانين را پذيرفته‌ايم. روي گزينه I Accept the license terms کليک کنيد.

روي دکمه Next کليک کنيد.

در اين قسمت ليست نرم افزارهايي که بايد براي اجراي برنامه نصب SQL Server 2008 نصب شوند نمايش داده مي‌شود. روي دکمه Install کليک کنيد تا برنامه(هاي) ليست فوق نصب شوند.

در اين قسمت در صورتي که مشکلي در سيستم شما براي نصب وجود داشته باشد خطايي نمايش داده مي‌شود. در صورتي که خطا را برطرف نکنيد ممکن است بعضي از ويژگيهاي SQL Server به خوبي کار نکند يا نصب نشود. روي دکمه Next کليک کنيد.

در اين قسمت ليست ويژگيهايي که مي‌خواهيد نصب کنيد از شما پرسيده مي‌شود. با کليک بر روي هر گزينه در قسمت Features توضيح آن در قسمت Descrption نمايش داده مي‌شود. براي انتخاب تمامي اين ويژگيها روي دکمه Select All کليک کنيد.

روي دکمه Next کليک کنيد.

در اين قسمت بايد نام نمونه (instance) و کد آن را تعيين کنيم. همانطور که مي‌دانيد از نسخه 2000 به بعد SQL Server در هر کامپيوتر مي‌توانيد بيش از يک نمونه (instance) نصب کنيد. استفاده از نمونه‌هاي مختلف براي نرم افزارهاي مختلف باعث مي‌شود تا امنيت و کارايي افزايش يابد. اکنون گزينه Default instance انتخاب شده و بصورت پيش فرض يک نام تعيين شده است. در صورتي که مي‌خواهيد اين نام را تغيير دهيد روي گزينه Name instance کليک کرده و نام جديد را وارد کنيد.

در زمان انتخاب گزينه Named instance به موارد زير توجه کنيد:

1- نامها به حروف بزرگ و کوچک حساس نيستند.

2- نامها نمي‌توانند عبارات رزرو شده مانند Default ياMSSQLServer باشند.

3- هر نام حداکثر 16 کاراکتر مي‌تواند باشد.

4- حرف اول هر نام بايد با حروف يا کاراکتر underscore ( _ ) شروع شود.

در صورتيکه شرايط فوق برقرار نباشد در زمان نصب يک خطا نمايش داده مي‌شود. در اين قسمت مقدار فضاي مورد نياز و موجود بر روي هارد ديسک نمايش داده مي‌شود. روي دکمه Next کليک کنيد.

در اين قسمت دو برگه به نام‌هاي Service Accounts و Collation وجود دارد. در برگه Service Accountsتعيين مي‌شود که کدام کاربر به کدام سرويس از SQL Server دسترسي دارد.

در اين قسمت مي‌خواهيم کاربر System به تمامي اين سرويس‌ها دسترسي داشته باشد روي دکمه Use the same account for all SQL Server services کليک کنيد.

ليست باز شونده Account name را باز کنيد.

روي کاربر system کليک کنيد.

روي دکمه OK کليک کنيد.

روي برگه Collation کليک کنيد.

مي‌خواهيم در موتور SQL Server زبان فارسي را بعنوان Collation انتخاب کنيم تا در هنگام ذخيره سازي داده فارسي و مرتب کردن آن مشکلي وجود نداشته باشد. روي دکمه Customize کليک کنيد.

ليست باز شونده Collation designator را باز کنيد.

حرف P را تايپ کنيد. روي گزينه Persian کليک کنيد.

روي دکمه OK کليک کنيد.

به همين ترتيب Collation مربوط به سرويس Analysis را نيز تغيير مي‌دهيم.

روي دکمه Next کليک کنيد.

در اين قسمت بايد نحوه اعتبارسنجي و کد کاربري مدير موتور اين نمونه SQL Server را تعيين کنيم. روي گزينه Mixed mode کليک کنيد تا اعتبار سنجي هم از طريق ويندوز و هم از طريق SQL Server انجام شود و در Connection String بتوانيم از از اين کد کاربري و رمز عبور استفاده کرده و ضريب امنيت را افزايش دهيم.

اکنون بايد رمز عبور کد کاربري sa که مدير اين موتور SQL Server است را وارد کنيم. در ادامه رمز عبور 12 را در جعبه متن Enter password و Confirm password وارد مي‌کنيم. اکنون در قسمت specify SQL Server administrators بايد کد کاربري مدير SQL Server را وارد کنيم. با کليک بر روي دکمه Add مي‌توانيد کاربر مورد نظر خود را انتخاب کنيد. روي دکمه Add Current User کليک کنيد تا کد کاربري که اکنون با آن وارد شده‌ايم انتخاب شود.

روي دکمه Next کليک کنيد.

در اين قسمت کد کاربري مدير و محل نگهداري سرويس Analysis تعيين مي‌شود. روي دکمه Add Current User کليک کنيد.

روي دکمه Next کليک کنيد.

در اين قسمت مي‌توانيد سرويس Reporting را تنظيم کنيد. روي دکمه Next کليک کنيد.

در اين قسمت در صورتي که گزينه‌هاي موجود را انتخاب کنيد يک سري اطلاعات براي شرکت Microsoft ارسال خواهد شد تا در نسخه‌هاي بعدي کارايي و ويژگيهاي SQL Server افزايش يابد و در صورتي که خطايي رخ داد، اين خطا بصورت خودکار براي بررسي به شرکت Microsoft ارسال مي‌شود. روي دکمه Next کليک کنيد.

در اين قسمت بررسي شده است که برنامه Setup در حين کار به مشکلي برخورد نکند. روي دکمه Next کليک کنيد.

در اين قسمت در يک ساختار درختي ويژگيها و سرويس‌هايي که نصب خواهد شد نمايش داده مي‌شود. روي دکمه Install کليک کنيد.

اکنون برنامه در حال نصب SQL Server 2008 است و بايد مدتي منتظر بمانيد. عمل نصب به پايان رسيده و ليست ويژگيها و سرويسهايي که نصب شده است مشخص گرديده در صورتي که سرويسي به درستي نصب نشده باشد در اين قسمت مشخص مي‌شود. روي دکمه Next کليک کنيد.

با کليک بر روي آدرس Summary Log مي‌توانيد فايل Log نصب يا مراحل و نتيجه نصب هر کدام از ويژگيها و سرويسها را مشاهده کنيد. روي دکمه Close کليک کنيد.

در اين قسمت از شما درخواست شده است براي آنکه سرويسهاي SQL Server به درستي کار کند کامپيوتر را Restart کنيد. روي دکمه OK کليک کنيد.

بعد از Restart مي‌توانيد نمونه‌هاي ديگر از SQL Server 2008 را از طريق اين برنامه نصب نمائيد. روي دکمه Close کليک کنيد.